7th Hussars


Captain A F A Imbert-Terry


Alexander Frederick Aime Imbert-Terry was born on 20th Feb 1874 and attended the Royal Military College at Sandhurst. He was commissioned into the 7th Hussars on 21st Oct 1893 and promoted to Lieutenant on 6th July 1896 while he was serving in Matabeleland with the regiment. The regimental history tells us that on the 11th June his second charger was found to be suffering from glanders and had to be destroyed. He served in Baden-Powell's column in that campaign and in November 1896 he commanded a Troop which destroyed several Kraals. He was promoted to Captain on 30th Dec 1899. The regiment was split in two in 1901 with half going out to South Africa and the other half remaining in the UK. Imbert-Terry was with the squadrons that remained in Britain. He served with the 2nd Provisional Regiment of Hussars in 1902. In 1903 he married Agatha Hardy. He resigned from the army on 20th April 1907, but on 22nd May was on the Reserve of Officers.


Regimental details | Soldiers




Share




by Stephen Luscombe