Arthur Power Palmer


A P Palmer joined Hodson's Horse in 1858 and took part in the actions at Nawbganj, Barabanki and in the Oudh campaign. As adjutant with the 10th regiment he went to Abyssinia.

In 1880 Palmer was appointed Assistant Adjutant-General but in Feb 1885 the regiment was ordered to Egypt so he immediately relinquished his staff job to command the 9th on this expedition which brought them the battle honour of Suakin. He was to be their CO until 1888. Afterwards his career went from strength to strength until he was appointed Commander-in-Chief in India.

25th June 1840 Born at Karnal
20th Feb 1857 Entered Bengal army
1857-9 Ensign 5th European Regiment (Indian Mutiny medal)
1858 Joined Hodson's Horse
1858 2nd Regiment of Hodson's Horse
Aug 1862 - Mar 1869 Adjutant 10th Bengal Cavalry
1869 transferred to 9th Bengal Cavalry
1885-1888 Commandant of 9th Bengal Lancers
1885 Suakin (Medal with clasp, Kedive's Star, dispatches, and CB)



General Sir Arthur Power Palmer GCB GCIE


General Palmer as Commander-in-Chief in India from 1900 -1902. He is in General's dress uniform and wears the robes of a Knight Grand Cross of the Bath.

Extra-Regimental duties
1874-5 Dafla expedition
1876-7 Dutch war in Achin (Dutch cross with 2 clasps)
1878-80 Afghan War - Peiwar Kotal, Khost Yalley
1879 QMG with Kuram Field Force (Medal with clasp)
1880-5 Assistant Adjutant-General, Bengal
1892-3 Commanded force in North Chin Hills, Burma
8th May 1894 KCB
1897-8 Tirah Expedition (Medal with 2 clasps)
1898-1900 Commanded Punjab FF
27th June 1899 Promoted to General
Mar 1900 - Dec 1902 Commander-in-Chief in India
9th Nov 1901 GCIE (Order of the Indian Empire)
26th June 1903 GCB
28th Feb 1904 Died in London


Commanding Officers | Regimental details




Share



by Stephen Luscombe