George Lindsay Garstin


George Garstin was born at Cherrapunji on 10th June 1851, the third son of the Rev Anthony Garstin, a chaplain on the Indian establishment. His military career began in the 33rd Foot as an ensign on 3rd Sept 1870, transferring to the 63rd in October 1871.

He joined the 9th Bengal Cavalry on 3rd August 1877 and served in the Second Afghan War 1880. At Suakin he narrowly escaped serious injury when he had at least two spears thrown at him at Hashin. He took over command of the regiment in December 1894 after Lieut-Col Money was assassinated by one of his sowars. He led the regiment in the Chitral relief column but missed out on the early part of the Tirah campaign as he was on his way back from England.

He was promoted to Colonel on 3rd Sept 1900 and stepped down as Commanding Officer in December 1901. He retired from the army on 6th November 1908.



Commanding Officers | Regimental details




Share



by Stephen Luscombe