Captain Hugh Edmond Browning


Hugh Edmond Browning was born in 1838. He went to Sandhurst and entered the Scots Greys as a cornet without purchase on 26 Feb 1856. He was promoted to lieutenant without purchase on 27 Nov 1857, and Captain by purchase on 9 July 1864. The photo shows Captain Browning in the dress uniform of the Greys, the double Austrian knot on his sleeve indicating his rank. The embroidered badges on his collar are the regimental flaming grenade, a crown and star for the rank of captain. He retired from the army on 22 June 1870. From 8 Mar 1895 Captain Browning was High Sheriff of Bedfordshire and Buckinghamshire. He lived at Clapham Park, Bedford. In 1888 he became Master of Hounds for the Oakley Hunt.


Regimental Details | Soldiers




Share



by Stephen Luscombe