Weihaiwei Administrators


British Naval Commander
Sir Edward Hobart Seymour
1 Jul 1898 - 1901
Commissioners
Arthur Robert Ford Dorward
10 Aug 1899 - 10 Dec 1901
James Haldane Stewart Lockhart
May 1902 - 1921
Arthur Powlett Blunt
1921 - 1923
Walter Russell Brown
1923 - 1927
Reginald Fleming Johnston
1927 - 30 Sep 1930


Weihaiwei




Share


Armed Forces | Art and Culture | Articles | Biographies | Colonies | Discussion | Glossary | Home | Library | Links | Map Room | Sources and Media | Science and Technology | Search | Student Zone | Timelines | TV & Film | Wargames |


by Stephen Luscombe